Woda w ogrodzie może występować w wielu postaciach i formach. W tym poście chciałabym zaprezentować kilka przykładów w jaki sposób uatrakcyjnić projekt ogrodu wykorzystując elementy wodne. Woda może pojawić się nawet w najmniejszym ogrodzie. Sprawdź jak, czytając post: woda w ogrodzie – inspiracje.
Oczko wodne z przejściem po pomoście na jednym z wrocławskich osiedli, fot. własne
- FONTANNA
Fontanna to najprostszy do wprowadzenia element wodny w ogrodzie. Nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Zaletą posiadania fontanny w ogrodzie jest między innymi uspokajające działanie szumu wody, nawilżenie powietrza oraz walory estetyczne. Poniżej prezentuję galerię inspiracji ciekawych fontann ogrodowych. Zachęcam do zapoznania się z ofertą takich producentów jak: CHRONOS lub FONTANNA OGRODOWA. Posiadają w swoich ofertach szeroki wybór produktów dopasowany do różnych styli ogrodowych.
Źródło zdjęć: Pinterest
2. OCZKO WODNE
Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli większych ogrodów. Powinno powstać w miejscu dobrze nasłonecznionym, do którego bez trudu doprowadzimy prąd, rury i inne instalacje. Idealne oczko powinno mieć minimum 10 m2 i 1 m głębokości. Oczko wodne może być ciekawie zaaranżowane – za pomocą obłych kształtów w ogrodach naturalistycznych, obsadzenia dużą liczbą roślin, z kamieniami, może być na nim pomost lub mostek. W ogrodach bardziej nowoczesnych jest proste i otoczone pasem nawierzchni utwardzonej – np. do postawienia leżaków. W obu opcjach warto wzbogacić je o kaskadę. Poniżej prezentuję kilka zaprojektowanych przeze mnie oczek wodnych oraz inspiracyjne zdjęcia z Internetu.
Wizualizacje z autorskich projektów własnych, źródło zdjęć: Pinterest
3. STAW KĄPIELOWY
To rozwiązanie polecane właścicielom największych ogrodów. Staw kąpielowy z założenia wygląda jak naturalne, dzikie jezioro. Podzielony jest na kilka stref, między innymi strefę bagienną obsadzoną roślinami i pełniącą funkcje oczyszczalni. Strefa kąpielowa to głęboka niecka. Ponadto wyróżniamy strefę filtrów mechanicznych. Staw kąpielowy warto wzbogacić w kaskadę. Poniżej kilka zdjęć inspiracji oraz wizualizacji z moich projektów prezentujących stawy kąpielowe.
Wizualizacje z autorskich projektów własnych, źródło zdjęć: Pinterest
4. OGRÓD DESZCZOWY
To proekologiczne rozwiązanie, które można zastosować w każdym ogrodzie i terenie zieleni publicznej. Szczególnie polecane do miejsc mających problem z odwodnieniem działki. Jest to zagłębienie terenu obsadzone roślinami i wysypane kamykami. Po ulewnych deszczach zbiera się w nim woda. Woda jest filtrowana i zwiększa się jej retencja na działce. Mały ogród deszczowy może powstać także w pojemniku, o czym mówi ten artykuł. Wskazano w nim także rośliny polecane do ogrodów deszczowych. Muszą to być gatunki odporne zarówno na suszę, jak i na zalewanie. Często do ogrodu deszczowego prowadzi sucha rzeka, którą polecam szczególnie na działki o dużym spadku terenu. Pełni takie same funkcje, a dodatkowo może wzbogacić krajobraz ogrodu. Od niedawna można podziwiać ogród deszczowy we wrocławskiej przestrzeni publicznej, między innymi na Placu Orląt Lwowskich. Zachęcam do spaceru, by na żywo zobaczyć to rozwiązanie. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć inspiracji oraz wizualizacji z projektów ogrodów, w których powstanie ogród deszczowy.
Wizualizacja z projektu ogrodu autorskiego, źródło zdjęć: Pinterest
Mam nadzieję, że dzięki tej dużej galerii inspiracji zachęcę Was do stosowania elementów wodnych w swoich ogrodach!