Dalia to roślina bulwiasta, którą umieszczamy w ziemi późną wiosną – po przymrozkach. Powoli wzrasta i zachwyci nas swoimi kwiatami o wielu barwnych odmianach od lipca do października. I to właśnie jesienią – w październiku – robi efekt “wow” na rabacie, kiedy wszystko inne powoli przekwita. Jej największym minusem jest brak mrozoodporności, co oznacza że przed zimą należy ją wykopać i przechować np. w piwnicy. Zdecydowałam jednak, że jest to roślina października, bo myślę że w projektach przez tą wadę jest rzadko stosowana i niedoceniana.
Jest to roślina o niskich wymaganiach w stosunku go gleby. Wymaga gleby lekkiej, piaszczystej, umiarkowanie wilgotnej. Preferuje stanowiska słoneczne. Tak jak pisałam powyżej – nie zimuje w gruncie, ponieważ nie jest mrozoodporna.
Dużą zaletą dalii, oprócz długiego okresu kwitnienia, jest mnogość odmian, w jakich występuje. Na rynku można znaleźć odmiany w różnej kolorystyce: żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe i białe, wielokororowe. Ponadto znajdziemy warianty o kwiatach pełnych, pojedyńczych, pomponowych itd. – przykłady można mnożyć – co widać po zdjęciach.
Wydzielić można kilka grup, które klasyfikują odmiany dalii:
- dalie pojedyńcze
- dalie anemonowe
- dalie kołnierzykowe
- dalie pomponowe
- dalie grzybieniowe
- dalie dekoracyjne
- dalie storczykowate
- dalie kaktusowe
- dalie peoniowe
- dalie strzępiaste.
Dalia dobrze komponuje się na rabatach z wysokimi trawami ozdobnymi, jeżówkami, rudbekiami i pysznogłówkami. Sprawdzą się w ogrodach w stylu wiejskim, ale nie tylko. Warto rozważyć taki kolorystyczny akcent w ogrodzie, który rozjaśni jesienne dni.
Jeśli chcesz, żeby Twój ogród był atrakcyjny cały rok – wykorzystaj opisaną bylinę. Możesz też skorzystać z mojej pomocy podczas planowania poszczególnych rabat czy całego ogrodu – zamawiając projekt masz 100 % pewności, że ten warunek zostanie spełniony. Zapoznaj się z moją ofertą.