Style projektowania ogrodów różnią się między sobą, ale posiadają także cechy wspólne. Jak wyglądają ogrody francuskie? Formowane krzewy, żywopłoty przystrzyżone od linijki? Czy może bujne, kontrolowane jedynie przez naturę rabaty? A może obie opcje? Temu stylowi poświęcę poniższy wpis.
Rabata z elementami charakteryzującymi ogrody francuskie, fotografia własna
Ogrody francuskie charakteryzują przede wszystkim:
Symetryczne wnętrze ogrodowe w stylu francuskim, fotografia własna
Przypałacowy ogród francuski, fotografia własna
Co najważniejsze – ogrody francuskie kojarzą nam się głównie z historią. Faktycznie dominują w założeniach przypałacowych, z drugiej strony jednak warto się nimi inspirować. Symetria, formowane rośliny, kontrastowe barwy i światłocień – te elementy możemy wykorzystywać także w projektach ogrodów przydomowych. Myślę, że szczególnie często wykorzystywane są na przykład w naszych ogrodach frontowych – te wszak mają być wizytówką domowników.
Formowany żywopłot z grabów, fotografia własna
Wnętrze ogrodowe z altaną w stylu francuskim, fotografia własna
Rzeźby, formowane żywopłoty, kontrastowe kolory – to główne elementy stylu, fotografia własna
Podsumowując, wśród znanych ogrodów francuskich w Polsce warto odwiedzić, by zainspirować się: Ogród Branickich w Białymstoku , Ogród w Rogalinie, Ogród przy Pałacu Królewskim we Wrocławiu i Ogród przy Pałacu Opatów w Gdańsku – Oliwie. Podczas swoich urlopów często odwiedzam ogrody botaniczne lub właśnie znane ogrody w różnych stylach. Jest to dla mnie lekcja projektowania od moich poprzedników w zawodzie.