Posiadasz ogród, który na pierwszy rzut oka wydaje się nieciekawe, bo jest mały? Dokucza Ci brak prywatności i miejsca na cokolwiek? Mały ogród to pojęcie względne, bo dla jednego to będzie 30 m2, a dla innych nawet 150 m2. Skupmy się więc gdzieś pośrodku – w standardowym dla nowej zabudowy szeregowej ogródku o średniej wielkości 60 m2. Co można zmieścić na takiej powierzchni? Jak uczynić ją atrakcyjniejszą? Poszukajmy razem inspiracji!
Grunt to dobry plan.
W małym ogrodzie potrzebny jest dobry projekt – warto przemyśleć każdy element. Na początku warto pomyśleć jakie funkcje ma pełnić – przede wszystkim czy mają się w nim znaleźć:
> zadaszony taras przy domu
> element wodny (fontanna, kaskada, oczko wodne)
> dekoracyjne pergole obsadzone roślinnością
> murki oporowe / schody (przy ogródkach z różnicami wysokości)
> plac zabaw / kącik dla dzieci
> warzywnik
> sad
> szklarnia
> basen
> jacuzzi
> sauna
> domek narzędziowy / szopa
> duży trawnik do biegania
> dodatkowy taras / miejsce do siedzenia w ogrodzie (np. huśtawka)
> miejsce na palenisko / grilla
I teraz – to, co chcemy zmieścić, najlepiej pogrupować. Czyli np. wiemy, że potrzebujemy małego miejsca dla dzieci – na postawienie np. kuchni błotnej czy namiotu tipi bo sobie taki wymarzyły, to pomyślmy czy znajdzie się na to miejsce na tarasie głównym lub blisko niego. Albo – potrzebujemy miejsca na grilla i chcemy mieć dodatkowy tarasik w oddaleniu, np. w narożniku działki – to połączmy to i zróbmy tam miejsce na grilla. Domek narzędziowy łatwo połączyć z drewutnią, a w okolicy postawić skrzynie warzywne. Na małej przestrzeni nierzadko musimy iść na kompromisy, ale przy odrobinie szczęścia większość oczekiwań da się pogodzić. Taki podział ogrodu na strefy bardzo ułatwi planowanie.
Poniżej kilka przykładów układów i podziałów na strefy z moich projektów małych ogrodów. Najczęściej znajduje się w nich duży taras przy domu, dodatkowy mały taras w oddali oraz strefa użytkowa z domkiem narzędziowym i skrzyniami.
Jak optycznie powiększyć ogród?
Niczym odkrywczym nie będzie jeśli napiszę, że perspektywa ma znaczenie. Projektując małą przestrzeń możemy zastosować kilka prostych trików, które optycznie ją powiększą. Zaciekawieni?
1. Podział przestrzeni – stworzenie tajemniczych zakątków osłoniętych np. trejażem z pnączem, rabatą czy drzewem. Jeśli z tarasu nie będzie dokładnie widać płotu kończącego ogród, bo coś go przysłoni – ogród stanie się dużo bardziej atrakcyjny.
2. Wyniesione elementy – tajemniczości i atrakcyjności doda małemu ogrodowi także stworzenie poziomów. Można do tego celu wykorzystać murki, wyniesione rabaty w donicach, trejaże na pnącza itp.
3. Zastosowanie luster i elementów wodnych – nawet najmniejsza misa wypełniona wodą lub lustro wmontowane w ogrodzenie wprowadzą do małego ogrodu dynamikę i odbiją światło słoneczne, optycznie powiększając przestrzeń.
4. Stosowanie elementów wielofunkcyjnych – np. meble, które można złożyć kiedy ich nie potrzebujesz i postawić w ich miejscu suszarkę z praniem. Albo piaskownicę służącą jednocześnie za drewniany stolik kawowy (otwierany). Wykorzystaj murki, by przymocować do nich siedzisko ławki.
5. Rezygnacja z trawnika – w bardzo małym ogrodzie możesz wykorzystać cały obszar na tarasy, ścieżki i nasadzenia roślin.
Ponadto – warto zdecydować się na kolor przewodni nasadzeń i nie robić zbyt dużego wizualnego chaosu. Nie należy bać się sadzenia małych drzew – te również przyczynią się do tego, że ogród będzie przytulniejszy. Przykłady drzewek do wykorzystania: katalpa bigoniowa ‘Nana’, magnolia w różnych odmianach, klon palmowy, jabłoń ozdobna, świdośliwa Lamarcka. Warto też wprowadzić ciekawe elementy, na których skupimy wzrok – np. donicę w kontrastowym kolorze, ciekawą lampę itp.
Poniżej znajdziesz inspiracje dotyczące wszystkich rozwiązań, o których napisałam powyżej.
Źródło zdjęć: Pinterest.