Balkon lub taras to najczęściej przedłużenie naszego salonu. Chcielibyśmy, by był funkcjonalny, stanowił miejsce do spędzania czasu dla całej rodziny. Samodzielna aranżacja balkonu / tarasu nie jest trudna. Bardzo chętnie Ci w tym pomogę i przygotowałam dla Ciebie garść inspiracji, informacji praktycznych oraz wskazówek. Zaczynajmy!
1. Od czego zacząć?
Aranżacja balkonu / tarasu – od czego zacząć? Zacząć najlepiej od… marzeń! Koniecznie zastanów się :
Gdy odpowiesz sobie na te trzy podstawowe pytania zacznij szukać inspiracji i pomyśl, co Ci się podoba, a co zupełnie nie. Na razie nie biorąc pod uwagę żadnych wytycznych, po prostu stwórz moodboard dla swojego balkonu/tarasu marzeń! Może Ci w tym pomóc ten darmowy szablon, który udostępniałam dla Ciebie subskrybentów mojego newslettera w serwisie Canva.
2. Formalności
Marzenia to jedno, teraz trzeba je wpasować w realia. Zastanów się:
Odpowiedzi spisz na kartce, zastanów się teraz jak Twoje inspiracje i marzenia mają się do powyższych realiów. Czy z czegoś trzeba zrezygnować?
3. Pomiary
Następnie przystąp do zrobienia inwentaryzacji – pomiarów swojego balkonu / tarasu. Kilka ważnych zasad i elementów, na które powinieneś/-aś zwrócić uwagę:
– mierz zawsze po podłodze
– zwróć uwagę na wymiary okien, ich wysokość, szczególnie okno wyjściowe na balkon / taras
– zwróć uwagę na barierkę – jaką ma wysokość, jakie są odległości między przęsłami
– zmierz wszystkie istniejące elementy, np. wystający klimatyzator, panel osłaniający itp.
Pomiary nanieś na kartkę, najlepiej na papierze milimetrowym w skali. Lub w programie komputerowym typu AutoCAD jeśli z niego korzystasz. To będzie podkład do Twojego projektu!
4. Nawierzchnia
Masz już narysowany plan Twojego balkonu / tarasu na papierze milimetrowym lub w programie. Teraz kluczowe będzie wybranie odpowiedniej nawierzchni na podłogę, a następnie kolejnych elementów wyposażenia takich jak donice, skrzynki, elementy osłaniające i wreszcie meble.
Na podłogę można użyć:
‣ deski kompozytowe (komorowe)
‣ podest kompozytowy
‣ sztuczną trawę
‣ naturalne drewno (deski tarasowe)
‣ płyty ceramiczne imitujące kamień, drewno lub beton
Każda z opcji ma plusy i minusy, o których wiele przeczytasz w Internecie. Jeśli mam podpowiadać jakieś uniwersalne rozwiązanie, to moim zdaniem na balkony w bloku najlepiej sprawdzi się łatwy w montażu i lekki podest kompozytowy i/lub sztuczna trawa, a na tarasy na dachach – płyty ceramiczne kładzione w technologii tarasu wentylowanego na regulowanych podporach lub deski kompozytowe.
5. Donice i skrzynki
Myślę, że pierwsza rzecz jaka się nasuwa jako wyposażenie balkonu to właśnie donice i skrzynki. W zależności od tego, jaki posiadasz balkon / taras – możesz wybrać spośród wielu różnych możliwości. Podstawowa zasada jest jedna: im lżejsze, tym lepiej. Dodatkowo musisz zwrócić uwagę na to, czy masz jak zabezpieczyć elementy, które mogłyby spaść z dużej wysokości.
Najlepiej zastosować lekkie i odporne na różnice temperatur donice z:
‣ włókna szklanego
‣ kompozytu
‣ włókna ceramicznego.
Kolejna ważna zasada to wykonanie odpływu w każdej z donic / skrzynek i umożliwienie go na balkonie / tarasie. Minimalna wielkość donic na krzewy to 40x40x40 cm, a na drzewa 50x50x50 cm.
Na tarasy na dachu, gdzie donic ma być dużo i mają być duże polecany jest specjalny substrat dachowy, który jest dużo lżejszy niż zwykła ziemia ogrodnicza.
W przypadku umieszczania skrzynek balkonowych na balustradzie koniecznie zadbaj o ich zabezpieczenie i montaż. Pamiętaj, by nie obciążać balustrady zbyt mocno – najlepiej dowiedzieć się jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie.
6. Elementy dodatkowe
Co jeszcze może nam się przydać na balkonie / tarasie?
‣ osłony / trejaże / panele dekoracyjne, które m.in. zmniejszą siłę wiatru lub ograniczą promieniowanie słoneczne
‣ element wodny – mała fontanna w obiegu zamkniętym
‣ oświetlenie – mogą to być: reflektory podświetlające rośliny, dekoracyjne lampiony lub sznur żarówek, lampy użytkowe – plafony lub kinkiety montowane do elewacji a także przenośne lampy
‣ zadaszenie – np. żagiel / pergola
‣ meble wypoczynkowe, jadalniane
‣ szafka / szafa / skrzynia do przechowywania / regał
‣ kącik dla dzieci
‣ kuchnia letnia
7. Rośliny
Podczas sadzenia roślin kierujemy się tymi podstawowymi zasadami:
1. Przed posadzeniem roślin na dno pojemnika najlepiej nasypać kilka cm warstwę drenażową – sprawdzi się tu kermazyt lub żwir. Następnie warto dodać warstwę hydrożelu – substancji magazynującej wodę w glebie. Na to – ziemia uniwersalna lub dedykowana dla konkretnych roślin.
2. Wyjmując sadzonki roślin z pojemników, w których rosły dotychczas, rozluźniamy delikatnie ich zbitą bryłę korzeniową.
3. Sadzimy we wcześniej przygotowanych dołkach, na głębokość 1-2 cm większą niż rosły w dotychczasowych pojemnikach.
4. Mocno podlewamy.
Przy wyborze roślin koniecznie należy wziąć pod uwagę szczególnie:
* usytuowanie balkonu/tarasu względem stron świata (tym samym – warunki świetlne, ekspozycję na wiatr)
* wymagania glebowe oraz wodne poszczególnych roślin (w kompozycje łączymy rośliny o podobnych warunkach)
Możemy sukcesywnie w ciągu sezonu wymieniać rośliny w skrzynkach balkonowych i tak np. wczesną wiosną obsadzić balkon bratkami, prymulkami, żonkilami i stokrotkami dostępnymi już na początku marca w centrach ogrodniczych. Następnie na lato wsadzić rośliny typowo letnie, długo kwitnące. A jesienią zainwestować w sadzonki chryzantem, astrów czy zawilców japońskich.
Zachęcam jednak do tworzenia kompozycji, które będą atrakcyjne przez cały rok i łączenia ze sobą roślin tak, by nie trzeba było ich zbyt często wymieniać. Balkon może być atrakcyjny także zimą, warto zastosować kilka gatunków zimozielonych.
W e-booku, który przygotowałam dla Was jako podziękowanie za zapis na newsletter znajdziecie 10 ciekawych, całorocznych kompozycji na balkon i taras – 5 na warunki słoneczne, 5 na cień.
Zabiegi pielęgnacyjne na balkonie to głownie:
– nawożenie (nawozem wieloskładnikowym do roślin balkonowych lub dedykowanym pod konkretną kompozycję – np. pod wrzosowate)
– podlewanie
– cięcie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów